Skandinávie 2009

únor 2010

Na "Rajče" vkládáme fotky z cestování po Skandinávii, více v záložce Foto

13.8.2009

Byl přidán poslední článek z norské výpravy

12.8.2009

Aby jste nemuseli starší články hledat v textu dali jsme je i na začátek. Postupně zde budou přibývat další z desetidílné skandinávské série

10._Norská města a městečka

9._Kjerag a Gausta

8._Hardangervidda a výlety v okolí Eidfjordu

7. NP Rondane a Jotunheimen

6. NP Nordlandu

5. Trocha lezení na lofotské žule

4. Nejen_lofotske vylety

3. Rybareni_Lofoty

2. NP Skuleskogen_Umea

1. Cesta na sever        +  Foto

 

12.8.2009

Protože jsme pracovití je tu další článeček. Tentokráte ze známých národních parků Rondane a Jotunheimen.

NP Rondane a Jotunheimen

9.8.2009

A už jsme zase doma. Doufáme, že brzy přidáme zbývající články s fotkami.

 

7.8.2009

Zdravíme všechny naposledy z cesty, tentokráte z Osla. Počasí je na závěr vyloženě letní a tak jsme neodolali a půjčili si kola, abychom urychlili přesuny po městě. Je to tu nějaké velké:)

Podařilo se nám zpracovat článek o národních parcích Nordlandu. Zážitků a fotek bylo moc a moc. Článek je tedy vhodný k delší přestávce na kávu nebo oběd:) NP Nordlandu

 

5.8.2009

Od Trolltungy jsme zajeli do Stavangeru do Muzea Ropy. To se nám náramně líbilo a strávili jsme tam skoro 4 hodiny. Muzeum vřele doporučujeme. Ze Stavangeru jsme se vydali na nedalekou, opět výškovou atrakci, v Lysefjordu. Tou je Skála Kjerag, která spadá kolmo do Lysefjordu. Dokonce jsme si tam vyběhli dvakrát, abychom první den stihli západ slunce a druhý den davy turistů.

1000 metrů nad Lysefjordem

Už jen kilometr dolů, snad se otevře padák... Base jump z Kjeragu.

(na fotce není ani Martin ani Monika:))

 

2.8.2009

Včera byl konečně jeden celý pěkný den a tak jsme vyrazili za Trolltungou (trolí jazyk). Výlet to byl povedený. Jazyk jsme našli a dokonce jsme ani nezmokli:)

Monika sedí trolovi na špičce jazyku v 1200 m.n.m (jezero má 400 m.n.m)

2.8.2009

Zdravíme všechny, tentokráte z jihozápadu Norska, kousek od Stavangeru. Norsko nám ukazuje stále deštivou tvář s malýmy přestávkami a tak jsme upustili od třídenního treku Hardangervidou a podnikli v hezčích chvílích kratší výlety. Před deštěm jsme se schovali dokonce 700 m do útrob hory u Eidfjordu, kde šikovní Norové postavili jednu z největších vodních elektráren v evropě SIMA KRAFTVERK. Tady na hladině moře vyrábějí elektřinu pomocí vody z ledovce, který je o 1000 m výše. Protože jsou na to pyšní mají v elektrárně návštěvy pro veřejnost. Návštěva trvá hodinu, v první půlce vám pustí film o výstavbě elektrárny a v druhé vás zavezou do haly v hoře. To vše za pouhých 60 NOK na osobu. Nám se návštěva moc líbila a všem ji doporučujeme.

 Vjezd do elektrárny a hala s generátory 700m v hoře.

 

Součástka - kolo z generátoru, Martin obdivuje ruční práci ze Švýcarska za 3mil EUR.

 

29.7.2009

Posunuli jsme se dále na jih a počasí nám trochu přestalo přát. Prohlédli jsme si při třídenním treku NP Rondane a potom jsme se dvakrát podívali na východní část Jotunheimenu ze hřebenu Knutshoe a Besegen. Teď míříme do Hardangervidy, tak snad tam moc nezmokneme.

Déšť a mrholení má ale i svoje výhody...

... a nevýhody.

24.7.2009

Zdravíme dnes ještě jednou:) z Otta z nádraží. Protože jsme teď měli docela dlouhý přejezd, zbylo nám více času a baterie na články a přidáváme poslední z Lofotské trilogie. Tentokráte něco o lezení. Trocha lezení na lofotské žule

Kdo by chtěl vědět více praktických informacích o lezení, výletech nebo rybaření, než je v článcích, ať se na nás bez obav obrátí. Rádi napíšeme vše co víme:).

24.7.2009

Kdyby si někdo myslel, že se nám na Lofotech nedařily výlety, našli jsme viníka. Tím je kufr na nářadí, který ještě v Ústí spolkl kartu do foťáku a kartu do GPSky, s nahranými turistickými mapami.

Našly se po měsíci výletování a to jen proto, že se Martin včera večer u Dovrefjellu snažil spravit mp3 přehrávač, který se rozbil při pádu notebooku a hledal v nářadí šroubeček, jenž byl také spolknut...

Šroubeček jsme zatím nenašli.

 

23.7.2009

Ahoj všichni. Tentokráte z Trondheimu. Podařilo se nám dokončit další článeček o Lofotských výletech: Nejen_lofotske vylety

Pro představu co pro vás děláme, abychom vám poslali (skoro) nejnovější info. Vlevo Monika v improvizované "kanceláři Transit" má vždy cca 1hodinu a 50 minut a pak je nutné počítač zase nabít. Vpravo Martin v internetové kavárně "Obchodní dům".

Před Trondheimem jsme navštívili super NP Borgefjell, kde nám naštěstí přálo počasí a tak jsme si 3 dny v divočině užili. Také jsme potkali asi 3 stáda sobů. Jedno stádo si nás dokonce přišlo okouknout.

Když si nás prohlédli, tak se rozhodli, že půjdou jinam:)

 

16.7.2009

Zdravíme tentokráte z Bodo, kde jsme se pro změnu v obchodním centru opět připojili na net:) Zatím se nám nepodařilo dokončit další článek o Lofotských výletech, ale pracujeme na tom. Předevčírem jsme se na skok podívali do Švédska na hranicích mezi NP Rago a NP Padjelanta. Ještě předtím jsme se podívali hóódně zblízka na Norskou národní horu Stetind.

   

Nahoře Stetind z parkoviště, dole závěrečný lezecký hřeben z vrcholu Hals peak

Vrchol Stetindu máme schovaný napříště:).

Pod Stetindem se nám však podařil zatím největší rybářský úlovek. Za 20 minut jsme chytili 2 tresky po cca 60 cm. Sníst se to dá, ale je toho dost:)

Treska tmavá, dáte si?:)

11.7.2009

Včera jsme opustili Lofoty a dneska jsme našli internet v obchodním centru v Narviku a tak vám přinášíme další článečky z našeho výletu. První článek je ještě ze Švédska z národního parku Skuleskogen a z Umea:NP Skuleskogen_Umea

Další článek je o nové zábavě, kterou jsme na Lofotech objevili a zdokonalili:):Rybareni_Lofoty

 

25.6.2009

Dnes opustíme přívětivé Švédsko a vydáme se za rybami na Lofoty (teda jestli něco chytíme). Ale ryby třeste se v Umea jsme dostali instruktáž od rybáře Roberta a nakonec nám věnoval i návnadu, která již v Norsku něco ulovila:)

 Pravý švédský sob pasoucí se 5m od silnice.

Včera v noci jsme si vyrazili za půlnočním sluncem v Národním parku Abisko. Bohužel slunce zašlo půl hodiny před půlnocí za mraky, ale i tak byl noční výstup na horu Njulla za deního světla velmi zajímavý.

23:30 vrchol Njulla (NP Abisko) v pozadí laponská brána.

 

22.6.2009

Protože tady v Umea máme parádní zázemí, podařilo se nám zpracovat první článek z cesty na sever.

21.6.2009

Zdravíme všechny z Umea, kde si lebedíme v obrovském bytě u Roberta přítele sestry Lenky. Včera jsme dostali k večeři kus Losa a obdivovali jsme nejen kuchařské umění, ale také jak si žijí místní studenti. Robert byt obývá ještě s dalšími 2 studenty, kteří tu však naštěstí nejsou:)

Před Umea jsme se sešli s Robertem a Lenkou a odpočinuli si od řízení při dvoudením výletu v nedalekém národním parku Skuleskogen.